Utwardzanie gruntów z pomocą profesjonalnych sprzętów

Najłatwiejszym i równocześnie najtańszym rozwiązaniem gęstnienia gruntów jest ich mechaniczne utwardzanie. Tenże typ wzmacniania gruntów przynosi dobre efekty w ziemiach spoistych.
walec
Mało trwałe rezultaty daje, jeżeli chodzi o grunty sypkie. Do utwardzania gruntów stosuje się machin o działaniu: ubijającym (dla przykładu płyty wolnospadowe, ubijaki mechaniczne, skoczki), ugniatającym (na przykład walce gładkie, okołkowane, ogumione samojezdne lub też przyczepne o różnych masach), wibrującym (przykładowo walce wibracyjne, płyty). Dla wzmacniania gruntów zwartych zaleca się używanie bardzo ciężkich cylindrów o oddziaływaniu statycznym. Wałkowanie winno odbyć się przy wilgoci podłoża zbliżonej do optymalnej, stopniowymi warstwami. Zachęcamy do poczytania - odnośnik - serwis renomowanej firmy.

Najłatwiej ubija się podłoża piaszczysto – gliniaste, najtrudniej z kolei gliniaste. Przy zagęszczaniu podłoży sypkich najlepsze efekty daje używanie walców wibrujących. Wzmacniany wzmacnianie gruntów musi mieć wilgotność optymalną. Kiedy jest za bardzo suchy to powinno się go zwilżyć a kiedy jest za bardzo wilgotny, wtenczas osuszyć grunt. Gęstnienie gruntów suchych i zbyt ziarnistych nie powinno być prowadzone, ponieważ nie daje spodziewanych efektów z powodu słabego klinowania się ziaren.


Polecamy też

Powierzenie specjalistycznej firmie sprawdzenie gruntu

grunt
Napisał: Dimitris Siskopoulos
Na podstawie: http://www.flickr.com
Badania geologiczne podłoża nie są obowiązujące, są jednakże wskazane. Badania polegają w zasadniczej mierze na stwierdzeniu jaka jest wytrzymałość podłoża, jego struktura i pułap wód gruntowych.


budowa
Machiny wykorzystywane do zagęszczania gruntu to: walce przyczepne i samojezdne. W zależności od działania walce możemy podzielić na: statyczne, udarowe, wibracyjne, z kolei walce samojezdne i przyczepne występują w rodzajach: statyczne gładkie, statyczne okołkowane i specjalne, udarowe, wibracyjne, kołowe ogumione. Jeżeli idzie o walce statyczne gładkie, dobre rezultaty pozyskuje się dla podkładów mało zwięzłych. Zaś walce okołkowane - to one podobnie jak walce wielokołkowe, odpowiednio gęstnieją grunty rozluźnione i gruboziarniste. Walce ogumione są częstokroć użytkowane do zagęszczania wszelakich gruntów, z odstępstwem piachów równouziarnionych. Poczytaj też - sondowania cptu - link do strony lidera na rynku sondowań i badań gruntu.

Walce wibracyjne nadają się do wzmacniania gruntów wszelkiego typu, zwłaszcza gruntów o sporym kącie tarcia wewnętrznego, jakich nie można zagęścić innymi machinami. Ubijarki oraz ubijaki, to również machiny służące do ubijania gruntu. Z uwagi na wariant napędu możemy wyróżnić: pneumatyczne, elektryczne oraz spalinowe.

Kliknij tutaj oraz zobacz polecane informacje, które też traktują o podnoszonej problematyce. Odnajdziesz tam dane, które niewątpliwie poszerzą Twoją wiedzę na ten temat.

2021-10-07 10:16:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.