Projektowanie konstrukcji żelbetowych, wykorzystanie zaawansowanego oprogramowania do tych zadań

Współczesne budownictwo oparte jest na żelbetonie, tak naprawdę można powiedzieć, że bez tego materiału nie miało by racji bytu. Sam beton to materiał, który był znany od kilku tysięcy lat, już w starożytności stosowany był do stawiania budowli. Lecz sam beton będzie materiałem mało rozciągliwym i kruchym, i w wielu zastosowaniach zupełnie by się nie sprawdził.

budownictwo
Napisał: Dennis Elzinga
Na podstawie: http://www.flickr.com
Lecz znaleziono metodę na to, żeby nadać elementom z betonu znacznie więcej wytrzymałości. Odkryto bowiem, żeby włożyć do niego metalowe druty, i stało się to zaczątkiem rewolucji w budownictwie. Połączenie stali z betonem, zwane też żelbetonem sprawiło, że zatopione pręty czy druty będą przenosić siły na rozciąganie. Dzięki temu części zachowują twardość betonu, a jednocześnie są ogromnie wytrzymałe i elastyczne, można dzięki nim stawiać budynki o wysokości nawet kilkuset metrów. Taka współpraca betonu i stali jest możliwa przez to, że cieplna rozszerzalność obu materiałów jest na podobnym poziomie, a oprócz tego beton doskonale przylega do powierzchni stali.

budowa
Napisał: Ajay Suresh
Na podstawie: http://www.flickr.com
Żelbetonowe konstrukcje robione są w różnorodny sposób. Sporo z nich wykonuje się ze złożenia prefabrykowanych części, zrobionych w fabrykach.

Ten link do www oddymianie klatek schodowych zdziwi Cię niebywale optymistycznie. Znajdziesz tam masę drobiazgowych wiadomości. W takim razie nie ociągaj się i klikaj!

W innych przypadkach robi się je na samej budowie, przygotowując wcześniej zbrojenie i zalewając wszystko betonem o odpowiednio dobranych parametrach.
Aby konstrukcja była wystarczająco mocna i wytrzymała, to trzeba wszystko odpowiednio policzyć, to znaczy wyznaczyć grubość i ilość drutów, rodzaj betonu i grubość jego warstwy. Dzisiaj takie projektowanie konstrukcji żelbetonowych robi się przy pomocy specjalistycznego oprogramowania (sprawdź przykłady na Programy CAD muszą uwzględniać parametry potrzebne do wyznaczenia całkowitej wytrzymałości elementu, używane są w nich skomplikowane algorytmy do wyliczenia wszystkiego. Odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji ma bardzo duże znaczenie, jeśli nie będzie wystarczająco mocna, to może się pokruszyć, a przesadzenie z parametrami w stronę przeciwną spowoduje znacznie większe koszty materiałów.
2022-12-19 13:50:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.