Kiedy do rozbiórki potrzebne jest pozwolenie, a kiedy wystarczy normalne zgłoszenie? W jakich sytuacjach o tym pamiętać?

Być może będziemy mieć tego typu sytuację, iż trzeba usunąć stary budynek z naszej działki. Taka rozbiórka będzie z pewnością wymagać załatwienia pewnych formalności. Są jednak różne sytuacje, gdy więc wystarczy standardowe zgłoszenie, a w jakich sytuacjach konieczne będzie pozwolenie na rozbiórkę?


Tak naprawdę wielkość i zlokalizowanie obiektu do rozbiórki, decydują o typu określonych formalności.
Trzeba o nich wiedzieć, bo za ich niedopełnienie jesteśmy w stanie płacić grzywnę. Istnieją jednak sytuacje, jak możemy dokonać rozbiórki bez pozwolenia. Właściciel takich obiektów może je rozebrać bez pozwolenia urzędu, jak ich postawienie nie wymaga zgody na budowę oraz nie podlega chronieniu jako zabytki. Taka zgoda na wyburzenia nie są potrzebne w przypadku wolnostojącego parterowego budynku gospodarczego czy wiaty o powierzchni zabudowy, jaka nie jest większa niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych.


Modne meble w domu
Napisał: El gran sueño
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jeżeli budynek nie ma ośmiu metrów wysokości i jest zlokalizowany w nie mniejszej odległości od granicy działki niż połowa takiej wysokości, jednocześnie tego rodzaju budowa (firmy ogólnobudowlane wrocław) nie jest wpisana do rejestru zabytków czy objęta konserwatorską ochroną, to rozbiórkę można zgłaszać w starostwie powiatowym. W takim zgłoszeniu powinniśmy zdefiniować rodzaj, zakres i metodę przeprowadzania robót rozbiórkowych. Warto je rozpocząć dopiero po okresie trzydziestu dni od doręczenia zgłoszenia, lecz jedynie pod warunkiem, iż urząd w tym czasie nie opublikuje decyzji o sprzeciwie. Określone wyburzenia wymagają jednakże specjalnych pozwoleń. Tak to wygląda w przypadku rozbiórki parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy większej niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych lub nawet niewielkiego budynku mieszkalnego, jak stoją zbytnio blisko granicy działki, co oznacza, że w odległości mniejszej niż połowa ich wysokości.


Takie pozwolenie jest obowiązkowe, jak obiekt ma osiem metrów wysokości lub więcej, bez względu na odległość od granicy działki.
W tego rodzaju sytuacji w ofercie mamy firmy wyburzeniowe, które zajmują się fachowym, zgodnym z prawem oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa wyburzaniem. Nie można wyburzać samemu, powinniśmy wynająć taką firmę. W takiej sytuacji można być pewnym, iż rozbiórka przebiegnie bez zakłóceń.
2022-12-28 09:35:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.