Podzielniki ciepła: co to jest i w jakich miejscach dobrze jest je montować?

Powiększająca się cały czas liczba spółdzielni mieszkaniowych podejmuje decyzję o montowaniu w należących do nich mieszkaniach podzielników ciepła. Dlaczego są montowane?


Mieszkańcy mieszkań , które są własnością spółdzielni mieszkaniowych jeszcze do niedawna płacili za ich ogrzewanie uwzględniając wielkość posiadanego przez nich lokum. Niewiele właścicieli mieszkań decydowało się na zakręcanie zaworów grzejnikowych i oszczędzanie ciepła. Rosnące regularnie ceny ogrzewania sprowokowały jednak do szukania oszczędności. Spółdzielnie mieszkaniowe doceniły podzielniki ciepła.

Montowane podzielniki ciepła miały umożliwić rzeczywiste rozliczanie ciepła. Niezbędne rozliczanie ciepła (wiercenia pod pompy ciepła - AKM Michoń) miało dzięki temu polegać na tym, że mieszkańcy zapłacą tylko za ciepło, które zużyli. Miało to motywować mieszkańców do zmniejszenia zużycia energii cieplnej. Podzielniki ciepła montuje się na grzejnikach - czytaj więcej. Właściciel mieszkania, który pragnie oszczędzać może zamknąć zawory zamontowane na grzejnikach, zużycie ciepła stanie się wówczas mniejsze. W konsekwencji rachunki płacone za ogrzewanie staną się mniejsze.
rachunek
Napisał: miguelb
Na podstawie: http://www.flickr.com


Wśród podzielników ciepła wskazać można dwa rodzaje: podzielniki (poprzednia strona) cieczowe i podzielniki elektroniczne. W początkowym okresie, kiedy zaczęto je stosować na ogół spółdzielnie stosowały typ pierwszy. Były one dużo tańsze jeśli porównać je z podzielnikami elektronicznymi. Dlatego były tak często kupowane i montowane - kliknij tutaj. Obecnie zdecydowanie częściej wybierane są podzielniki elektroniczne. Pomiary dokonywane przez nie są bowiem bardziej precyzyjne. Ich montażem zajmują się wyspecjalizowane firmy, których jest na rynku co najmniej kilka.


Właściciele mieszkań, w których umieszczono podzielniki ciepła bardzo często skarżą się jednak, że mimo zamkniętych zaworów grzejnikowych rachunki za ciepło, które muszą płacić wcale się nie zmniejszyły. Powinno się jednak dodać, że winę za taki stan rzeczy ponoszą nie podzielniki. Jest to na ogół efekt tego, że przed zamontowaniem podzielników spółdzielnia nie postawiła na na ocieplenie bloku i na wymianę okien na nowe. Podzielniki ciepła nie mogą być zakładane w łazienkach, ponieważ w tym pomieszczeniu odparowują one szybciej.
2022-05-20 08:33:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.