Podłoga drewniana - jaki wybrać klej do parkietu?

Dobór kleju do parkietu należy rozpocząć od dopasowania go do rodzaju użytego gruntu, a następnie do wariantu klepek. Innego kleju do drewna użyjesz w wypadku niewielkich klepki, inny - w wypadku większych.


podłoga wykonana z drewna, pokój
Napisał: Graham Hill
Na podstawie: http://www.flickr.com
Do małych klepek o max. długości czterystu mm wykorzystuje się kleje do parkietu dyspersyjne, są one elastyczne, zawierają wodę. Kleje jedno- oraz dwuskładnikowe (tzw. proszkowe) mają podobne cechy.

Minusy: zawarta w nich woda może sprawiać problemy w trakcie układania pracujących odmian drewna, np. buku. Niebezpieczeństwo odkształcenia się klepek jest większe w razie klejów proszkowych, bowiem przez pomyłkę można dodać troszeczkę więcej wody, niż rekomenduje producent. W czasie robót należy baczyć, ażeby nie ubrudzić zewnętrznej nawierzchni parkietu, szczególnie dębowego, albowiem klej - (klej poliuretanowy) alkaliczny może powodować szare przebarwienia.

Klejenie parkietów o dużych jak też niedużych klepkach.oryginalna wiadomość (sprawdź co proponuje portal eogniwa.pl)Do dużych jak też małych klepek nadają się: kleje Murexin rozpuszczalnikowe z syntetycznymi żywicami – są mniej plastyczne i mocne aniżeli kleje dyspersyjne (zdecydowanie pomocna witryna, mądrze jest odwiedzić). Prędko wysychają. Są nieczułe na warunki pogodowe panujące w pomieszczeniu. Wady: po zakończeniu twardnienia tworzą niezwykle twardą, jednakże mało elastyczną spoinę; kleje jednoskładnikowe poliuretanowe - są niezmiernie elastyczne a także wolniej się starzeją aniżeli kleje rozpuszczalnikowe.

Negatywy: elastyczna spoina nie blokuje pracy drewna, zaś to sprawia szybsze odkształcanie drewna nawet przy małych zmianach wilgotności, szczególnie wtedy, kiedy elementy drewniane łączone są na styk; kleje poliuretanowe dwuskładnikowe – są w wyższym stopniu elastyczne i wytrzymałe niż kleje rozpuszczalnikowe. Oprócz tego wolniej starzeją się. Negatywy: konieczność wymieszania dwóch komponentów kleju wiąże się z niebezpieczeństwem pomylenia stosunków oraz pozyskania kleju o gorszych właściwościach.


drewniana podłoga
Napisał: Mitch Altman
Na podstawie: http://www.flickr.com
Po wymieszaniu możesz go używać jedynie przez godzinę czy też dwie; kleje dwuskładnikowe poliuretanowo-epoksydowe - posiadają wszelkie zalety dwuskładnikowych klejów poliuretanowych, a prócz tego wykazują ogromnie dobrą przyczepność do podłoża. Wady: kleju po wymieszaniu można używać tylko przez godzinę bądź dwie. Jego utwardzanie zależne jest od temperatury otoczenia – stąd możesz go stosować wyłącznie wówczas, gdy temperatura podkładu i powietrza nie jest niższa niż 10 oraz wyższa aniżeli 30°C.
2022-08-18 12:21:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.